PMDD

Vznik hnojivá a princíp jeho fungovania :

Pri pokusoch vykonaných v 90. rokoch dvoma Kanaďanmi, p. Searsom a Conlin, v rastlinných nádržiach s priemernou rybie osádkou bolo zistené, že rast zelených i červených rias a siníc je potlačený v nádržiach, kde je fosfor limitujúcim prvkom rastu rastlín a ostatných prvkov je dostatok tzn. najmä K, N, mikroživiny a tiež svetlo a CO 2. Dobre prosperujúce vyššie rastliny potom prispievajú k užitočným biologickým procesom v akváriu a nielen že potom lepšie vyzerajú, ešte tým prispievajú k obmedzeniu rastu rias.

Čo obsahuje PMDD?

PMDD obsahuje základné stavebné prvky rastlín K, N, Mg a zmes mikroprvkov (Fe, Mn, B, Zn, Mo, Cu, Ca, Mg) v chelátovej väzbe , v ktorej sú mikroprvky pre rastliny oveľa dostupnejšie a nemusia na ich spracovanie vynakladať toľko energie.

Základné zloženie pre rastlinná akvária:

  • 33g MgSO4 · 7H2O - síran horečnatý heptahydrát
  • 14g K2SO4 - síran draselný
  • 6g KNO3 - dusičnan draselný
  • 9,6 g plantex CSM + B ( zmes mikroprvkov ) alebo 15g Tenso cocktailu

Základné zloženie pre bežná spoločenská akvária s rastlinami (bez KNO 3):

  • 33g MgSO4 · 7H2O - síran horečnatý heptahydrát
  • 20g K2SO4 - síran draselný
  • 9,6 g plantex CSM + B  ( zmes mikroprvkov ) alebo 15g Tenso cocktailu

Aké zloženie PMDD použiť?

Ideálne zloženie a dávkovanie pre rôzne akvária sa môžu výrazne líšiť v závislosti od veľkosti akvária, množstva rýb, rastlín, parametroch vstupnej vody a ďalších. Nájsť úplne optimálne pomery jednotlivých zložiek pre svoje akvárium možno celkom ťažko preto sa v prevažne rastlinných akváriách najčastejšie používa základné zloženie. Do spoločenských nádrží kde potrebu dusičnanov väčšinou pokryjú rozloženej rybie exkrementy a ďalšie je potom vynechaný KNO 3 a nahradený rovnakým množstvom K2 SO4 pre zachovanie pomeru draslíka.

Ak sa však chcete pustiť do experimentovania a hľadať ideálny pomer prvkov pre svoje akvária, nič Vám nebráni, pretože všetky zložky sú zabalené zvlášť v práškovej forme.

Prášková forma
zaručuje "čerstvosť" hnojivá pri namiešaní a tým maximálnu využiteľnosť rastlinami - každé hnojivo rozpustené vo vode časom stráca na svojej účinnosti (mikroprvky sa uvoľní z chelátovej väzby, zreagujú spolu s ďalšími látkami v hnojive a vytvoria zlúčeniny, ktoré sú pre rastliny horšie využiteľné, čo je jedna z najväčších nevýhod bežných kvapalných hnojív)

Ako sa prejaví účinok PMDD?

Ak budete hnojiť správne, na rastlinách to môžete pozorovať do 14 dní. Nové listy budú lepšie vyfarbené, budú postupne väčšie a vyrážať budú častejšie. Stratí príznaky nedostatku rôznych prvkov ako sú napríklad škvrny, žltnutie, predčasné opadávanie, krútenie, zakrpatené lístky a ďalšie. Okrem toho sa po "naštartovaní" rastlín a ustálenie rovnováhy v akváriu dočkáte výrazného potlačenie rastu rias.

Niekoľko zásad pri hnojení

Aby rastliny dokázali využiť všetky živiny, je potrebné im zabezpečiť aj ostatné podmienky k rastu.

  • dostatočné osvetlenie - intezita je závislá predovšetkým od náročnosti rastlín, ktoré pestujeme (cca 0,3 - 0,8W / l), doba svietenia by mala byť okolo 10-12 hodín denne
  • dostatok CO 2 vo vode - v prevažne rastlinných nádržiach je jeho pridávanie vhodné, obsah môžeme orientačne zistiť z Tillmanovy tabuľky podľa pomeru alkality a pH, mal by sa pohybovať okolo 10-25mg / l
  • optimálne pH - v rozmedzí cca 6,4 - 7,2 je najvhodnejší pre príjem väčšiny prvkov (ovplyvňuje sa často práve dodávaním CO 2)
  • pravidelná výmena časti vody - všeobecne cca 25% vody za 1-2 týždne (sú špecifické nádrže, kde to je úplne inak), predíde sa tak hromadeniu nespotrebovaných živín a dodajú sa živiny prirodzene obsiahnuté vo vode
  • hnojiť je najlepšie pravidelne denne aby bol obsah živín čo najstálejší, ale nie je to podmienkou, v každom prípade najviac len maximálna denná dávka aj keď sme nehnojili treba 14 dní

Hnojenie

V tejto rubrike nie sú žiadne články.