Základy CO2 v akváriu

16.10.2014 18:02

Pridávanie CO2 do akvária vašim rastlinám a boj  proti riase rozhodne pomôže. Je lepšie dodávať aspoň málo CO2 než Vôbec !

Základy CO2 v akváriu
Akvarijné rastliny sú tvorené z 50% uhlíkom. Aby mohli rásť, musí ho odniekiaľ získať. Zdrojom je rozpustený plyn CO2 v akvarijnej vode. Všetky rastliny bez výnimky budú na pridanie CO2 reagovať kladne. Pokiaľ hodláte založiť rastlinné akvárium, kde chcete mať minimum alebo žiadnu riasu, je dodávanie CO2 takmer nevyhnutné.
Prečo dodávať CO2?
Rastliny, ktoré rastú pod slabším osvetlením pod 0,4W / l majú zvyčajne dostatok CO2 aj bez umelého pridávania. Ak je svetla dostatok , rastliny porastú len do tej doby, kým nespotrebujú zvyšok CO2 vo vode, potom nastupuje riasa a zlý rast rastlín. V obvyklej nádrži bez pridávania CO2 je jeho hodnota poväčšinou okolo 6 mg / l. Všeobecne teda platí, že čím viac máte svetla, tým viac potrebujete CO2. Keď pridáte ďalšiu žiarivku, tak porastú rastliny rýchlejšie, ale zároveň rýchlejšie spotrebuje CO2, ktoré musíme dodať, inak budete mať v akváriu moc svetla a porastú riasy.

                                                                   Metódy dodávanie CO2 :
Namiešanie kvasníc
Je to zrejme najlacnejšia metóda dodávanie CO2 do nádrže. Väčšinou stačí použiť nejakú plastovú fľašku z bublinkových nápojov a do viečka vyvŕtať dierku, ktorú prestrčíme hadičku, ktorá povedie do akvária. Do fľaše dáme trochu kvasníc, cukru a vody a proces kvasenia nám bude vytvárať CO2. V akváriu bude na konci hadičky nejaký difuzér, ktorý nám pomôže dobre rozpustiť plyn. Keby sme nechali z hadice len unikať bublinky, žiadny plyn by sa nerozpustil a všetok by unikol do vzduchu. Preto musíme docieliť čo najmenších a najjemnejších bubliniek.  
Existujú už takto vytvorenej CO2 systémy. Pracujú na úplne rovnakom princípe. Ich výhodou je jednoduché založenie. Je vhodné pridať aj jedlú sódu.
Odporúčam použiť viac ako jednu fľašku, pretože tak zaistíme väčšiu stabilitu. Cez víkend vymeníme jednu fľašku a v stredu druhú. Dobrou voľbou je použiť namiesto pekárskych kvasníc pivovarské. Tie nám dodajú viac alkoholu, a tak aj dlhšie trvanie kvasenia.
Tlakové fľaše
Drahšou, ale o mnoho pohodlnejšou metódou je použitie tlakovej fľaše. Na tú je nasadený regulačný ventil a umožňuje tak dosiahnuť presného a stabilného dávkovania CO2 presne podľa vašej potreby. Je tu možné tiež umiestniť elektromagnetický ventil, ktorý vypne dávkovanie CO2 na noc. V noci ho rastliny nepotrebujú, a tak jednak ušetríme plyn a za druhé nehrozí nebezpečenstvo poklesu pH a prípadného otrávení rybiek. Ďalšou vhodnou pomôckou je počítadlo bublín, ktorým si môžeme zmerať počet bublín za sekundu  alebo bublín za minútu. Nevyhnutným je aj spätný ventil, ktorý zamedzí natečeniu akváriovej vody do tlakovej fľaše. Ďalšou položkou je CO2 difúzor alebo reaktor, ktorý zaistí dobré rozpustenie plynu do vody. Veľkou výhodou tohto zariadenia je, že ako náhle ho zapojíte, máte na niekoľko mesiacov pokoj.
Ďalším možným doplnkom je riadiaca jednotka pH. Môžete si nadstaviť, že má udržiavať pH na hodnote 6,5 a ako náhle dosiahne tejto hodnoty, el. magnet. ventil vypne prívod CO2 a udržuje túto hodnotu. Nevýhody tejto riadiacej jednotky sú však väčšie ako výhody. Udržovať pH presne na určitej hodnote nie je úplne nevyhnutné. V prírode prebiehajú výkyvy pH ďaleko vyššie. Príkladom môžu byť napríklad kyslé dažde. Keď bude riadiaca jednotka neustále vypínať CO2, bude limitovať rastliny nedostatkom CO2 a porastú riasy. Predstavte si, že chcete mať množstvo CO2  30 mg / l, čo je ideálne množstvo, ale keď bude vo vode 20 mg / l, CO2 sa vypne, pretože bude pH 6,5 .
Tekutý uhlík
V poslednej dobe sa veľmi rozmohlo pridávanie uhlíka pomocou rôznych preparátov. Vďaka týmto prípravkom bude vo vode dostatok uhlíka a riasy nebudú mať šancu.
Je to výborná alternatíva za iné CO2 systémy. Ale treba zdôrazniť, že sám tekutý uhlík nie je tak účinný ako v kombinácii s klasickým pridávaním plynu. Je vhodný predovšetkým do malých akvárií a nano akvárií . 

Kvasnice sú síce veľmi lacné na založenie, ale po čase vás výjde cukor drahšie ako plyn. Je tu šanca, že otrávite ryby a dodávky CO2 sú veľmi nestabilné, čo spôsobuje riasu, ktorá stále čaká na príležitosť. Nevýhodou je tiež častá údržba  a pre veľké nádrže by sme potrebovali veľké množstvo fľašiek.
Ak sa rozhodnete pre tlakovú fľašu, budete mať stabilnú hodnotu CO2, takže rastliny krásne porastú a riasa nebude mať šancu. Množstvo CO2 je ľahko kontrolovateľné a údržba spočíva iba v občasnom naplnenie bomby (väčšinou niekoľko mesiacov, niekedy až rokov- záleží na veľkosti bomby, nádrže a množstvo rastlín). Na začiatku je to vyššia investícia, ktorá sa ale časom vráti, pretože nebudete musieť kupovať cukor, ktorý je dnes drahý. Nehrozí tiež predávkovanie, pretože stačí len otáčať kohútikom a kontrolovať množstvo prúdiaceho plynu do akvária.

                                                      Množstvo CO2 v akváriu
Odporúčané množstvo CO2 sa v akváriu pohybuje okolo 25 až 35 mg / l. Je dôležité, aby zostalo toto množstvo konštantné, pretože kolísanie tejto hodnoty spôsobuje rast rias. Vyššie množstvo je vhodné použiť na boj s riasou. Je známe, že hodnoty okolo 40 mg / l zastavujú rozmnožovanie buniek rias. Je však nutné sledovať ryby, ktorým môže takáto vysoká hodnota spôsobovať ťažkosti. Ak však budete dostatočne čeriť vodu, budú mať dostatok kyslíka a budú v pohode. Síce tým unikne trocha CO2, ale stačí trochu pridať.
Jedným z dôsledkov pridávanie CO2 je vznik kyseliny uhličitej, ktorá spôsobí, že klesne pH. Pre väčšinu rybiek je to však vhodné, pretože v trópoch je voda väčšinou kyslejšia.
Niektorí ľudia používajú pre meranie hodnoty CO2 Tillmannovu tabuľku. Je to však nepresné. Po väčšinou začnú vychádzať nezmyselná čísla blížiace sa 100 mg / l. Je tomu tak, pretože voda obsahuje aj mnoho iných kyslých substancií, dokonca aj dusičnany a fosforečnany spôsobujú tieto nepresnosti. Najvhodnejšou metódou merania CO2 je použitie metódy drop checker. Viac o tomto jednoduchom spôsobe sa dočítate tu: Drop-checker a meranie CO2 v rastlinných akváriách
Pohyby pH počas dňa :
Počas dňa klesá hodnota pH, pretože svetlo svieti a my dodávame CO2, čo spôsobí zvýšený obsah kyseliny uhličitej a následný pokles pH. Večer nám elektromagnetický ventil vypne prívod CO2 a pH začne zase stúpať.
Distribúcia CO2 do vody :
Keď dodáme CO2 do vody pomocou kvasníc alebo tlakové fľaše, musíme ho tam nejako udržať. Plyn CO2 má tendenciu rýchlo z vody utiecť do vzduchu. K tomu, aby zostal vo vode nám pomáhajú najrôznejšie difúzory a reaktory. Účelom je udržať bublinky CO2 pod vodou čo najdlhšie, aby sa rozpustili. Najjednoduchší spôsob je obrátiť zavárací pohár hore dnom a púšťať tu CO2, kde sa časom rozpustí. Populárnejšie metódou sú Rebríkovité difúzory, kedy bublinka musí prekonať mnoho poschodí a prejsť cez veľké množstvo priečok, čo spôsobí, že zostane vo vode dlho, a tak sa dokonale rozpustí.

Vo väčších akvárií je vhodné použiť reaktory. Často sa dá napojiť reaktor na hadicu vývodu z filtra, tu je privádzané CO2 z tlakovej fľaše a v reaktore sa dokonale rozpustí vďaka rôznym materiálom, ktoré zaistia, že sa CO2 len tak ľahko von nedostane.

Veľmi ľahkú metódou je dávkovať CO2 do nasávania filtra. Bublinky musí prejsť celým filtrom, takže sa dokonale rozpustí. Nevýhodou je, že bude filter hlučnejší.
CO2 a vzťah s ďalšími hnojivami
Máme teda dostatočné osvetlenie s dostatočným množstvom CO2 okolo 25-35 mg / l. Rastliny teraz majú všetko až na živiny. Tie musíme v dostatočnej miere dodať vo forme hnojív. Ak ich opäť bude málo, rastliny budú chradnúť a začne bujnieť riasa. Špeciálne ak máte dostatok rýchlo rastúcich rastlín (stonkových), je dostatok živín nutnosťou. Preto hnojte dostatočne a pravidelne. Dostatkom živín nič nepokazíte.

Pridávanie CO2 do akvária vašim rastlinám a boj  proti riase rozhodne pomôže. Je lepšie dodávať aspoň málo CO2 než Vôbec !

 

Zdroj : www.ukaps.org